Členské setkání AČPD v Lasvitu: Inspirace z říše skla

Pravidelné členské setkání Asociace českého průmyslového designu se koná každého půl roku. Tentokrát jsme vyrazili na sever, do epicentra českého sklářství. Samotná členská schůze proběhla přímo v hostitelském sídle Lasvit v Novém Boru, prohlédli jsme si ale i provoz sklárny Ajeto v Lindavě.

Členské setkání započalo ve čtvrtek 16. 5. vřelým přivítáním hostitele Leona Jakimiče, majitele značky Lasvit. Svoje úvodní slovo pojal zároveň jako sondu do znovuzrození sklářského průmyslu na Českolipsku, k němuž výrazně přispívá i jeho značka – a to nejen poctivou prací, rozvíjením řemesla a posouváním jeho možností přímo v lokalitě, ale také úspěchy světového měřítka. Radost z toho zatím posledního – fenomenálního úspěchu na veletrhu Fuorisalone v Miláně – sálala z celého přítomného týmu Lasvitu ještě v době našeho setkání.

Úvodní slovo bylo následováno neformální večeří v hotelu Morris v Novém Boru, kde byl dostatek času nejen na pohoštění, ale také na družný hovor mezi členy. Hovořilo se o byznysu, designu i volnočasových zážitcích a řeč rozhodně nestála – jak už to tak bývá, když se sejdou stejně naladění lidé.

Následující den jsme zahájili snídaní a přesunem do sklárny Ajeto v Lindavě, kterou nás provedl její ředitel David Ševčík. Většinu zdejší produkce tvoří právě výroba pro značku Lasvit, která je od roku 2017 majitelem sklárny. V Lindavě vznikají mimo jiné třeba trofeje pro Tour de France nebo ceny Thálie podle návrhu Bořka Šípka, jednoho ze zakladatelů sklárny.

Po prohlídce sklárny následoval rychlý přesun do Skleněného domu, jak se také říká sídlu Lasvitu v Novém Boru. V prostorách zalitých slunečními paprsky a barevnými odlesky jedinečných skleněných produktů proběhla členská schůze. Jako vždy jsme zhodnotili práci Asociace za uplynulý půlrok a prodiskutovali cesty, kterými bychom chtěli v následujících měsících směřovat. Následoval neformální oběd a pro zájemce také prohlídka skleněného domu s energickým výkladem, prokládaným spoustou zajímavostí z historie domu i jeho provozu coby kanceláří i „zkušebny“ hotových křišťálových instalací.

Domů odjíždíme plni inspirace a nejeden z nás si s sebou kromě zážitků a inspirace odváží i nějaký ten sklářský výrobek. To už k návratům z „křišťálového údolí“ prostě patří. Děkujeme za vřelé přijetí v Novém Boru a všem zúčastněným zástupcům našich členů za příjemnou a motivující společnost!