Workshop: Grafika a tisk v tiskárně HRG

Polygrafie rozhodně nepatří do starého papíru a může být tou pravou třešinkou na dortu prémiového brandu. Nejen o tom jsme se přesvědčili na dalším interním workshopu AČPD, který se tentokrát konal pod taktovkou expertů na grafiku a tisk z Tiskárna HRG Litomyšl. Co jsme si z Litomyšle odvezli?

Na workshopu nás přivítal majitel a CEO tiskárny Leoš Tupec, který na úvod přiblížil historii tiskárny a krásu polygrafické práce. Dopolední blok byl věnován přípravě grafických podkladů a případovým studiím, založených na signifikantních produktech tiskárny.

Mladá, energická grafička Adéla Svěráková nás naučila, jak mluvit s grafiky a tiskaři jejich jazykem a zadávat tiskoviny tak, abychom mohli být nadšeni výsledkem a celý proces zpracování objednávky trval co nejkratší dobu. Jan Gloser, vedoucí obchodního oddělení a propagace tiskárny, nám pak přiblížil proces vzniku unikátních polygrafických produktů, obalů a tiskovin v podobě firemního časopisu Bublinky, ekologických obalů na kovové hračky značky Kovap a vánoční projekt Litomyšlské škatulky, jehož koncept nadchl i společnost Carollinum, čímž vznikl unikátní reklamní předmět. V neposlední řadě na workshopu hostovala Simona Janů Eisenwort ze společnosti Papyrus, která nás provedla pestrou škálou prémiových kreativních papírů a trendů, které hýbou papírenským průmyslem i polygrafií.

Společně jsme pak prošli i celou cestu zrodu tiskovin od zakázky až po vazbu přímo v provozu tiskárny a navštívili jsme také zdejší muzeum tisku, kde jsme žasli mimo jiné nad tím, jaká byla tiskařina dříve těžká dřina. Jako dárek jsme si odvezli polygrafické taháky – sadu praktických pomocníků, kteří usnadní práci všem, kteří více či méně přicházejí do kontaktu s grafikou a zadáváním tiskovin. Taháky jsou k dipozici i online na polygraficketahaky.cz. Pokud potřebujete rychlou radu, nebo se prostě jen přiučit grafickým pravidlům, určitě tento web navštivte.

Děkujeme všem expertům z HRG, že se workshopu zhostili s takovým elánem, a ukázali nám, že papír je stále in! A také účastníkům z našich členských firem, kteří s námi informačně nabitý den v Litomyšli strávili.

HRG je moderní tiskárna zabývající se ofsetovým a digitálním tiskem. Vznikla v roce 1989 jako rodinná firma a dnes čítá na 160 zaměstnanců. S tiskárnou spolupracuje řada našich členů. Vzniká zde třeba jedinečný firemní časopis USSPA Bublinky, obaly na produkty značky KOVAP nebo třeba katalogy pro BROKIS, LD Seating a další.

Interní workshopy AČPD jsou určeny pro profesionály z řad našich členských firem. Jejich cílem je držet krok s trendy, sdílet a propojovat oborové znalosti a zkušenosti z praxe, které nám pomáhají posouvat dál jednotlivé obory i průmyslový design jako celek.