TZ: Český design se valí na Británii! Setkání profesionálů a přehlídka předních českých výrobců na Velvyslanectví České republiky v Londýně

15. 8. 2024 – Setkání českých a britských profesionálů v oblasti designu proběhne 11. září 2024 v prostorách české ambasády v Londýně. Středobodem společensko-obchodního odpoledne bude debata, moderovaná Benedictem Hobsonem, ředitelem vlivného magazínu Dezeen. Akce zároveň odstartuje venkovní výstavu předních českých designových značek, která bude na plotě ambasády k vidění v průběhu celého září.

Ve středu 11. 9. 2024 se v prostorách Velvyslanectví České republiky v Londýně uskuteční společensko-obchodní setkání předních českých výrobců a britských oborových profesionálů z řad designérů, architektů, zástupců developerských firem a obchodníků s designem.  Akce vyvrcholí panelovou diskusí, moderovanou Benedictem Hobsonem, novinářem a ředitelem nejvlivnějšího světového magazínu Dezeen o architektuře, interiérech a designu. Mezi řečníky vystoupí Jakub Pollág, absolvent Royal College of Art, designér a umělecký ředitel s bohatými pracovními zkušenostmi z Londýna, Dagmar Zvoníčková Fredholm, česká designérka žijící v Londýně a spoluzakladatelka společnosti Novavita, a David Karásek, designér a majitel společnosti mmcité, významného světového výrobce městského mobiliáře.

Součástí setkání bude výstava nejzajímavějších kousků z aktuální produkce 15 členských a spřízněných značek Asociace českého průmyslového designu, mezi jejichž významné zahraniční trhy patří právě Velká Británie. Asociace sdružuje české výrobce, které spojuje dlouholetá systematická spolupráce s designéry a důraz na produkt s přidanou hodnotou, který spoluvytváří unikátní příběh značky. Představí se výrobci jako Alca, Klimchi, Preciosa, Ravak, Ton nebo USSPA.  Všichni patří k evropské či světové špičce ve svém oboru, navazují na bohatou tradici českého designu, nastolují trendy a jsou příkladem precizní průmyslové výroby, která díky spojení s promyšleným designem dokáže vyniknout v současné silné konkurenci.

Prostřednictvím doprovodné venkovní expozice ve formě panelů na plotě ambasády se budou moci s těmito českými značkami blíže seznámit i kolemjdoucí, a to v průběhu celého září.  Akce proběhne ve spolupráci Asociace českého průmyslového designu, Velvyslanectví České republiky v Londýně a CzechTrade United Kingdom.

Asociace českého průmyslového designu je neziskovým profesním sdružením 26 firem s převažující českou výrobou, které spojuje systematická spolupráce s designéry. Vznikla se záměrem propagovat design jako nedílnou součást inovace, přidané hodnoty produktu a silný nástroj konkurenceschopnosti na našem i světovém trhu. Asociace propojuje dialog s majiteli firem, státními a vzdělávacími institucemi a odbornou i širokou veřejností.

Představované značky vyprávějí různé příběhy – za některými z nich najdeme staletou historii a kořeny v tradičních českých řemeslech, jako je sklářství nebo výroba nábytku. Jiné se vyvinuly z rodinných firem a v neposlední řadě nesmíme zapomenout na zástupce mladých, dynamických značek s progresivním pohledem na design jako nedílnou součást udržitelné výroby. Spojují je hodnoty, jako je poctivé zpracování, inovativní přístup a jedinečný, osobitý design.

Český a britský design sdílí kořeny v překotných časech průmyslové revoluce. V Anglii se tehdy zrodil pojem „průmyslový design“, na území dnešního Česka zase první designový kousek, který je v produkci dodnes. Ostatně, právě kavárenská židle Ton č. 14 podle návrhu Michaela Thoneta a ikonická čajová konvice prvního průmyslového designéra Christophera Dressera perfektně ilustrují společenské charakteristiky našich kultur.

Stáhněte si kompletní presskit k akci Czech Design in London (zahrnuje TZ v češtině a angličtině, brožuru, grafiku a další přílohy).

➥ RSVP lze potvrdit v tomto odkazu.